Workshop online la Muzeul de Istorie a Universității Babeș-Bolyai

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, prin Muzeul de Istorie a Universității Babeș-Bolyai, în parteneriat cu Muzeul Universității „George Emil Palade” al UMFST din Târgu Mureș vă invită la workshop-ul online Direcții și teme de cercetare în muzeele universitare din România. Studiu de caz: Prezențe feminine în mediul academic românesc. O istorie posibilă?

Organizat cu prilejul aniversării a 10 ani de la înființarea Direcției Patrimoniu Cultural Universitar, principalul scop al workshop-ului este să reunească specialiști care activează în muzeele universitare din România, pentru a discuta principalele direcții de cercetare promovate în muzeele universitare și a evidenția rolul acestor instituții în protejarea și promovarea patrimoniului cultural material și imaterial al universităților noastre.

Pentru această primă întâlnire propunem ca studiu de caz o direcție de cercetare dezvoltată în ultima perioadă atât la Muzeul de Istorie a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, cât și la Muzeul Universității „George Emil Palade” al UMFST din Târgu Mureș, dedicată reconstituirii istoriei femeilor din mediul universitar.

Evenimentul se va desfășura online în data de 20 octombrie 2023, între orele: 10:00-14:30, pe platforma Zoom.

Date de logare:

Join Zoom Meeting:

Accesul la eveniment este gratuit.

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar UBB
Muzeul de Istorie a Universității „George Emil Palade” al UMFST Târgu Mureș