Expoziția de sculptură „Pòros” la Institutul Francez Cluj-Napoca

Avem bucuria să vă invităm la vernisajul expoziției de sculptură „Pòros”, de Diana Popuț, curatoriată de Xenia Tinca, care va avea loc joi, 19 octombrie 2023, începând cu ora 18:00, la Institutul Francez Cluj-Napoca.

Lucrările Dianei Popuț oferă ca sens esențial o conștientizare a dualității existenței, a ireversibilității acțiunilor umane și a faptului că însăși viața poate fi concepută și construită artistic, că poate poseda o anumită estetică formală și conceptuală. Ca indivizi, suntem cu toții în paradoxala situație de a exista ca puncte în univers și totuși capabili să manifestăm elemente comune care ne conectează, ne așază în comunicare și în comuniune, suntem mici și umile perforări ale suprafeței realului și totuși contribuim unic și împreună la implauzibila și fascinanta armonie a întregului creației.

Născută în Cluj-Napoca, România, în 1994, Diana Popuț și-a obținut licența în arte vizuale la Universitatea de Artă și Design din Cluj-Napoca.

Vinurile și brânzeturile de la vernisaj sunt oferite de partenerii noștri Domeniile Franco-Române și Ile-de-France (Delaco).

October 19, 2023 @ 6:00 pm
November 3, 2023 @ 5:00 pm