Semi-maratonul „Fuga la cultură”

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, prin Muzeul de Istorie a Universității Babeș-Bolyai participă, în calitate de partener, la semi-maratonul „Fuga la Cultură”, care se va desfășura duminică, 8 octombrie 2023, în municipiul Cluj-Napoca.

Evenimentul este un produs al Festivalului Internațional de Carte Transilvania realizat în colaborare cu „Sport Management Events”, Primăria Municipiului Cluj-Napoca și Consiliul Local Cluj-Napoca și are ca scop evidențierea spațiilor culturale ale Clujului, probele de alergare trecând prin unele dintre cele mai importante instituții culturale ale municipiului. Activitățile sportive presupun 5 probe: semi-maraton 21 km „Opera”, clasic 10 km „Teatru”, cros 5 km „Muzeu”, cursa populară 2 km „Film”, curse copii „Carte”.

De asemenea, traseul va marca următoarele instituții culturale: Universitatea Babeș-Bolyai, Opera și Teatrul Național, Muzeul de Artă și Muzeul de Istorie a Universității Babeș-Bolyai.

Muzeul de Istorie a Universității Babeș-Bolyai va participa la eveniment cu expoziția outdoor „Viața studențească la Cluj de-a lungul timpului”, amplasată pe spațiul pietonal din fața muzeului.

Parteneri: Muzeul de Artă din Cluj-Napoca, Opera Națională Română Cluj, Universitatea Babeș-Bolyai, Biblioteca Centrală Universitară „Lucian Blaga”, Muzeul de Istorie a Universității Babeș-Bolyai, Dr. Max, Suporto, Marty Restaurants, Olivo Coffee Culture, Gold Nutrition, Aliat Auto, Editura Librex, Iris Delice, Moments Forever, Magic Puppet.

08-10-2023
, , , , ,