Ziua Națională de Comemorare a Holocaustului în România, 2023

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, prin Muzeul Virtual și Documentar al Holocaustului din Nordul Transilvaniei, organizează programul cultural-artistic „O zi în lagăr”, cu ocazia Zilei Naționale de Comemorare a Holocaustului în România.

Evenimentul cuprinde reprezentații dramatice, poezii și reflecții despre ghetoizarea și deportarea evreilor din Nordul Transilvaniei, prezentate de elevii Colegiului Tehnic Energetic din Cluj-Napoca, sub îndrumarea doamnei profesoare Oana Nan și în colaborare cu Muzeul Virtual și Documentar al Holocaustului din Nordul Transilvaniei.

Evenimentul va avea loc luni, 9 octombrie 2023, de la ora 17:30, în UBB Art Hall, sala 300, Calea Moților nr. 11, et. 3. Intrarea este liberă.

Muzeul Virtual și Documentar al Holocaustului din Nordul Transilvaniei

UBB Art Hall