În 2023, Biblioteca Austria Cluj-Napoca celebrează 20 de ani de la înființare. În zilele de 2 și 3 octombrie dorim să sărbătorim timpul trecut. În acest scop sunt planificate mai multe evenimente, care vor avea loc atât în prima, cât și în a doua zi. Sunt așteptați invitați de seamă din țară și străinătate.

Aniversarea începe pe 2 octombrie ora 17 în Aula Magna cu deschiderea anului universitar, unde vom avea onoarea de a o primi pe Excelența Sa, ambasadoarea Republicii Austria la București, Adelheid Folie. De asemenea, Dl. Prorector, Prof. Dr. Bernhard Fügenschuh de la Universitatea Innbruck, va susține o scurtă prelegere intitulată: Ce pot face universitățile mai bine pentru studenți? Competențe formale versus competențe informale.

Tot în prima zi, 2 octombrie avem plăcerea de a prezenta filmul documentar Elfriede Jelinek. Eliberarea limbii din lesă. (Germania/Austria, 2022, regia Claudia Müller) cu sprijinul Forumului Cultural Austriac București, ora 20.00, la Cinema Arta.

Vernisajul expoziției 20 de ani de existență a Bibliotecii Austria din Cluj-Napoca este programat pentru data de 3 octombrie, la ora 11.00, la sediul nostru din strada Horea nr. 7, parter.

Suntem deosebit de mândri să anunțăm lansarea vol. 1 și 2 Limbă și cultură germană în România între 1918-1933, Polirom 2023 în prezența Prof. Dr. Andrei Corbea-Hoișie, Prof. Dr. Rudolf Gräf, Prof. Dr. Ovidiu Pecican. De asemenea, traducerea seriei despre Monarhia Habsburgică apărută tot la Polirom, prezentată de Prof. Dr. Rudolf Gräf și Dr. Loránd Mádly, evenimente care vor avea loc în data de 3 octombrie la ora 13:30 la Biblioteca Austria.

Nu mai puțin suntem onorați să îl primim pe Dl. Prof. Dr. Kurt Scharr de la Universitatea din Innsbruck. Acesta va susține pe 3 octombrie ora 13:00 la Biblioteca Austria prelegerea: În biserică nu e politică. Despre relația dintre stat și biserică folosind exemplul fondului religios greco-oriental din Bucovina.

Aniversarea se va încheia pe 3 octombrie ora 18 cu o masă rotundă la Biblioteca Austria unde fostele lectorițe OeAD, Michaela Hirsch, Veronika Zwing și Kerstin Katzlberger vin de la Viena pentru a trece împreună în revistă anii petrecuți la universitatea noastră.

October 2, 2023 @ 8:00 pm
October 3, 2023 @ 8:00 pm