Luna Francofoniei: despre Afrofuturism

În Luna Francofoniei, Institutul Francez și Universitatea Babeș-Bolyai vă dau întâlnire la un eveniment cinematografic pe tema afrofuturismului, care va avea loc în 28 martie, ora 17:00, la Cinema ARTA.

Odată cu apariția filmului Black Panther, publicul din întreaga lume s-a întrebat despre noțiunea de afrofuturism. Poate Africa să se proiecteze în viitor? Își poate spune propria poveste într-un mod mai experimental și mai original decât imaginile umanitare și/sau deznădăjduitoare care au dominat ecranele prea mult timp? Printr-o selecție de 5 scurt metraje din Maroc, Kenya, Rwanda, Nigeria și Congo (subtitrate în limba engleză), se examinează percepția pe care Africa o are despre ea însăși, din nordul până în estul continentului.

Proiecția va fi urmată de o discuție cu dl. Sergiu Mișcoiu, directorul Centrului de studii africane UBB și Anamaria Lupan, cadru didactic al Facultății de Litere UBB Cluj, laureată a Premiului Francofoniei pentru tineri cercetători AUF 2024.

Bilete: https://eventbook.ro/film/bilete-afrofuturistik…

28-03-2024