Expoziție la Galeria Paul Sima

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai (UBB) din Cluj-Napoca, prin Galeria Paul Sima, vă invită la vernisajul expoziției ARTMiND – Mădălina Vîrgolici, realizată în colaborare cu Departamentul de Pictură al Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca.

Lucrările Mădălinei Vîrgolici se afirmă prin interacțiunea a două planuri distincte, cel al peisajului rural și cel al oniricului. Cele două comunică armonios, aspect ce conduce la o pictură fluidă, expresivă și recognoscibilă, fără a fi stridentă. Tușele largi și cromatica abordată reproduc cu multă acuratețe acest spațiu de interferență, producând astfel o senzație aparte, care alternează între acalmie și imprevizibil.

Vernisajul expoziției va avea loc marți, 26 martie 2024, de la ora 18:00, în Galeria Paul Sima, Clubul Casei Universitarilor (str. Emmanuel de Martonne nr. 1).

Expoziția poate fi vizitată până în data de 15 aprilie 2024, de luni până vineri, în intervalul orar 15:00 – 17:00.

Intrarea este liberă.

March 26 @ 6:00 pm