Lansare de carte dedicată patrimoniului arhitectural al UBB

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai (UBB) din Cluj-Napoca, prin Muzeul de Istorie a Universității, vă invită la lansarea volumului „Patrimoniul arhitectural al Universității Babeș-Bolyai. O incursiune în istoria orașului”, autori: József Lukács și Claudia Septimia Sabău, cuvânt-înainte de prof. univ. dr. psih. Daniel David, Academia Română, Centrul de Studii Transilvane, Cluj-Napoca, 2023.

Volumul a fost realizat cu prilejul aniversării a 10 ani de la înființarea Direcției Patrimoniu Cultural Universitar și a fost tipărit cu finanțare nerambursabilă de la Consiliul Județean Cluj, ca parte a proiectului „În inima orașului. Clădirile istorice de patrimoniu ale Universității Babeș-Bolyai situate în Cluj-Napoca” (director de proiect: conf. univ. dr. Ana Victoria Sima).

Vor lua cuvântul:

• Prof. univ. dr. psih. Daniel David, rectorul Universității Babeș-Bolyai
  • Prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop, președintele Academiei Române
  • Prof. univ. dr. Ovidiu Ghitta, decanul Facultății de Istorie și Filosofie, UBB

Evenimentul va fi moderat de conf. univ. dr. Ana Victoria Sima, director al Direcției Patrimoniu Cultural Universitar.

Lansarea va avea loc joi, 25 ianuarie 2024, de la ora 18:00, în spațiul Galeriei Paul Sima (Clubul Casei Universitarilor, str. Emmanuel de Martonne nr. 1).

Sponsor al evenimentului: Cramele Recaș.

25-01-2024
, , , , ,