ZIUA INTERNAȚIONALĂ DE COMEMORARE A VICTIMELOR HOLOCAUSTULUI, MARCATĂ LA UBB

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, prin Muzeul Virtual și Documentar al Holocaustului din Nordul Transilvaniei, organizează cu ocazia Zilei Internaționale de Comemorare a Victimelor Holocaustului programul cultural-artistic „Drumul către Holocaust. O istorie care nu trebuie uitată”.

Evenimentul va avea loc marți, 23 ianuarie 2024, de la ora 16:30, la Muzeul Holocaustului (strada Croitorilor, nr. 13, etaj 1, Cluj-Napoca).

„Manifestarea marchează o nouă colaborare între Muzeul Holocaustului și Colegiul Tehnic Energetic din Cluj-Napoca. Elevii îndrumați de profesoara Oana Nan vor oferi publicului o incursiune în evenimentele care au dus la Holocaustul evreilor, prin intermediul unui ansamblu de planșe însoțite de o descriere narativă”, declară organizatorii.

Expoziția cuprinzând planșele realizate de elevi va putea fi vizitată în perioada 24 ianuarie – 23 februarie 2024, de luni până vineri, între orele 12:00-15:00, la sediul muzeului.

January 23 @ 4:30 pm
February 23 @ 3:00 pm