Atelierul unui istoric

În contextul aniversării a 10 ani de la înființarea Direcției Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB), Muzeul Memorial David Prodan vă invită vernisajul expoziției „Atelierul unui istoric”.

Expoziția valorifică o serie de documente epistolare și fotografice aparținând istoricului David Prodan, un nume emblematic pentru intelectualitatea transilvăneană a secolului XX. Considerat de tagma istoricilor un savant prin monumentalitatea temelor abordate și distincția scriiturii, periplul expozițional urmărește să familiarizeze publicul clujean cu profilul acestei personalități, cu traseul unui destin care, deși nevoit să creeze în timpuri tulburi, a reușit să găsească refugii prin care să supraviețuiască moral și profesional. Vernisajul va avea loc joi, 19 octombrie, ora 14, la Muzeul Memorial David Prodan, str. Academician David Prodan, nr. 1, ap. 7.

Cu această ocazie, vor fi premiați câștigătorii concursului „Dragă Clio…”.

Vă așteptăm cu drag!

Sponsorii evenimentelor:  Cramele Recaș, SelectTravel.

Muzeul Memorial David Prodan
View Organizer Website