Expoziția ARTMiND – Maria-Luiza Balan

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai (UBB) din Cluj-Napoca, prin Galeria Paul Sima, vă invită la vernisajul expoziției ARTMiND – Maria-Luiza Balan, realizate în colaborare cu Departamentul de Pictură al Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca.

Tematica expoziției oscilează în jurul conceptului de introspecție și a modului în care individul se raportează la tot ceea ce se manifestă în jurul său. Universul pictural al artistei explorează relația dintre sine și nevoia inconștientă de adaptare la diferitele situații întâlnite în viața cotidiană. Cromatica estompată și laitmotivul lămâii completează tabloul autocunoașterii, care vorbește despre percepție, decadență și reziliență, în viziunea Mariei-Luiza Balan.

Vernisajul expoziției va avea loc marți, 16 aprilie 2024, de la ora 18:00, în Galeria Paul Sima, Clubul Casei Universitarilor (Str. Emmanuel de Martonne nr. 1).

Expoziția poate fi vizitată între 17 aprilie și 20 mai, de luni până vineri, în intervalul orar 15:00 – 17:00.

Intrarea este liberă.

April 16 @ 6:00 pm