Conferința „Instituții de învățământ din Cluj în secolele XV-XVII”

În cadrul colaborării dintre Uniunea Scriitorilor din România, Filiala Cluj și Muzeul de Istorie a Universității Babeș-Bolyai din cadrul Direcției Patrimoniu Cultural Universitar, în data de 18 aprilie 2024, de la ora 12.00, la sediul Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Cluj, str. Universității nr. 1, etaj 1, dr. Lukács József va susține conferința Instituții de învățământ din Cluj în secolele XV-XVII. Expunerea urmărește atât învățământul elementar, gimnazial, cât și cel superior, în primele secole din care s-au păstrat, la Cluj, izvoare scrise pe tema enunțată.

A fost o perioadă istorică divizată de Reforma religioasă, care a avut loc în secolul al XVI-lea și care a reorganizat și instituțiile de învățământ. Drept urmare, se aduc în discuție atât școlile existente înainte de Reformă (Școala Orășenească și școlile mănăstirești), cât și cele reorganizate sau întemeiate ca urmare a Reformei (Școala Orășenească Protestantă/Unitariană, Colegiul Unitarian, Colegiul Iezuit și Academia Claudiopolitana, Colegiul Reformat, Școala Catolică din Cluj-Mănăștur).

Dr. Lukács József este muzeograf la Muzeul de Istorie a Universității Babeș-Bolyai, cadru didactic asociat al Facultății de Istorie și Filosofie (UBB) și secretar general de redacție al revistei Steaua a Uniunii Scriitorilor din România.

Uniunea Scriitorilor din România – Filiala Cluj
Direcția Patrimoniu Cultural Universitar, Muzeul de Istorie a Universității