Ultimii doi ani au modificat modul รฎn care interacศ›ionฤƒm cu mediul exterior din apropiere, propriul nostru microcosmos โ€“ aceste modificฤƒri influenศ›รขnd ศ™i munca artiศ™tilor. Expoziศ›ia โ€ž๐—ก๐—ผ ๐—ก๐—ฒ๐—ฒ๐—ฑ ๐—ณ๐—ผ๐—ฟ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐——๐—ผ๐—น๐—น๐—ต๐—ผ๐˜‚๐˜€๐—ฒ ๐—ฅ๐—ผ๐—ผ๐—ณโ€ reuneศ™te lucrฤƒrile a ศ™apte artiศ™ti, care trateazฤƒ tema propriului trecut ศ™i a tinereศ›ii รฎntr-un mod personal ศ™i foarte individual. Rezultatele procesului lor de cercetare artisticฤƒ iau forma artei video, a sculpturilor ศ™i a instalaศ›iilor. รŽn contextul expoziศ›iei, Centrul Cultural German Cluj-Napoca vฤƒ invitฤƒ la o discuศ›ie cu artista Kristin Wenzel [de] ศ™i curatoarea Georgia ศšidorescu [ro]. Discuศ›ia are loc cu o zi รฎnainte de vernisajul expoziศ›iei.
Expoziศ›ia โ€ž๐—ก๐—ผ ๐—ก๐—ฒ๐—ฒ๐—ฑ ๐—ณ๐—ผ๐—ฟ ๐˜๐—ต๐—ฒ ๐——๐—ผ๐—น๐—น๐—ต๐—ผ๐˜‚๐˜€๐—ฒ ๐—ฅ๐—ผ๐—ผ๐—ณโ€ este organizatฤƒ de galeria Cฤƒrฤƒuศ™u&Sรฎngeorzean.
๐—ž๐—ฟ๐—ถ๐˜€๐˜๐—ถ๐—ป ๐—ช๐—ฒ๐—ป๐˜‡๐—ฒ๐—น [๐—ฑ๐—ฒ]
Kristin Wenzel, originarฤƒ din Gotha, este o artistฤƒ vizualฤƒ ale cฤƒrui instalaศ›ii, sculpturi ศ™i intervenศ›ii graviteazฤƒ รฎn jurul arhitecturii clฤƒdirilor publice. รŽn contextul pandemiei, focusul artei sale se รฎndreaptฤƒ รฎnspre propriul microcosmos. รŽn 2018, รฎmpreunฤƒ cu Vlad Brฤƒteanu, Alice Gancevici ศ™i Remus Puศ™cariu, a pus bazele iniศ›iativei artistice Template รฎn Bucureศ™ti. A absolvit studiile masterale la Academia de Artฤƒ din Dรผsseldorf.
๐—š๐—ฒ๐—ผ๐—ฟ๐—ด๐—ถ๐—ฎ ๐—งฬฆ๐—ถ๐—ฑ๐—ผ๐—ฟ๐—ฒ๐˜€๐—ฐ๐˜‚ [๐—ฟ๐—ผ]
Georgia ศšidorescu este curatoare ศ™i mediatoare de artฤƒ, implicatฤƒ รฎn organizarea Nopศ›ii Albe a Galeriilor din Timiศ™oara, a bienalei Art Encounters precum ศ™i รฎn diverse proiecte ale asociaศ›iei Contrasens. รŽn 2022 este curatoare invitatฤƒ la galeria La Cave a Institutului Francez din Cluj-Napoca. A obศ›inut un master รฎn practice curatoriale contemporane ศ™i o diplomฤƒ de licenศ›ฤƒ รฎn istoria ศ™i teoria artei la Universitatea de Artฤƒ ศ™i Design Cluj-Napoca.
Cรขnd
๐Ÿญ๐Ÿฑ.๐Ÿฌ๐Ÿฒ.๐Ÿฎ๐Ÿฌ๐Ÿฎ๐Ÿฎ | ๐Ÿญ๐Ÿด:๐Ÿฌ๐Ÿฌ
_Unde
_Invitaศ›i
๐—ž๐—ฟ๐—ถ๐˜€๐˜๐—ถ๐—ป ๐—ช๐—ฒ๐—ป๐˜‡๐—ฒ๐—น [๐—ฑ๐—ฒ] โ€“ artistฤƒ | Kรผnstlerin
๐—š๐—ฒ๐—ผ๐—ฟ๐—ด๐—ถ๐—ฎ ๐—งฬฆ๐—ถ๐—ฑ๐—ผ๐—ฟ๐—ฒ๐˜€๐—ฐ๐˜‚ [๐—ฟ๐—ผ] โ€“ curatoare | Kuratorin
Discuศ›ia va avea loc รฎn ๐—น๐—ถ๐—บ๐—ฏ๐—ฎ ๐—ฒ๐—ป๐—ด๐—น๐—ฒ๐˜‡๐—ฎฬ†. Participarea este gratuitฤƒ, numฤƒrul de locuri este limitat.

๐—•๐—ถ๐—ฏ๐—น๐—ถ๐—ผ๐˜๐—ฒ๐—ฐ๐—ฎ ๐—–๐—ฒ๐—ป๐˜๐—ฟ๐˜‚๐—น๐˜‚๐—ถ ๐—–๐˜‚๐—น๐˜๐˜‚๐—ฟ๐—ฎ๐—น ๐—š๐—ฒ๐—ฟ๐—บ๐—ฎ๐—ป ๐—–๐—น๐˜‚๐—ท-๐—ก๐—ฎ๐—ฝ๐—ผ๐—ฐ๐—ฎ
str. Universitฤƒศ›ii 7-9
Cluj-Napoca, Cluj Romania