Ziua Polenizatorilor la Muzeul Zoologic UBB

Cu ocazia ediției a 5-a a ZILEI POLENIZATORILOR din Cluj, anul acesta se lansează Poteca tematică Polenizatori. Aceasta este o casă de joacă științifică, interactivă, mobilă, cu aproape 30 de jocuri educative și distractive pentru copii și adulți. Proiectul a fost conceput și implementat de membrii Asociației de Educație Pentru Natură (Magyar Környezeti Nevelési Egyesület) din Budapesta și NECC – Nature Education Community Center din Cluj și finanțat de către Nemzeti Kulturális Alap.
Activitățile interactive din cadrul programului oferă informații privind diferitele aspecte ale polenizării și ajută la înțelegerea acestei relații miraculoase dintre plante și polenizatori.
Program recomandat atât copiilor, cât și familiilor și adulților interesați.
Activitățile sunt coordonate de cadre didactice, muzeologi și studenți din cadrul UBB, precum și de membrii Societății Ornitologice Române – Biroul Teritorial Cluj.
Intrarea este liberă.
Accesul este permis doar cu certificat verde. Se vor respecta normele sanitare și de distanțare socială.
Organizatori:
Muzeul de Zoologie, UBB
Facultatea de Biologie și Geologie, UBB: Departamentul de Taxonomie și Ecologie, Departamentul de Biologie și Ecologie al Liniei Maghiare
Grădina Botanică „Alexandru Borza”
Societatea Ornitologică Română, Biroul Teritorial Cluj
Asociația Apáthy István Egyesület
[HU]
Az 5. BEPORZÓK NAPJA kolozsvári rendezvényén bemutatkozik a Beporzók vándortanösvény. Ez egy közel 30 oktató-szórakoztató játékot tartalmazó interaktív vándoroltatható tudományos játszóház, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Megálmodói és kivitelezői a budapesti Magyar Környezeti Nevelési Egyesület és a kolozsvári NECC – Nature Education Community Center tagjai, támogatója a Nemzeti Kulturális Alap.
Játékos interaktív programunk számos megközelítésben betekintést nyújt a beporzás, illetve a növények és beporzóik kapcsolatának rejtelmeibe.
Programunkat gyerekeknek, családoknak, érdeklődő felnőtteknek egyaránt ajánljuk.
Foglalkozásvezetők a BBTE oktatói, muzeológusai és hallgatói, valamint a Román Madártani Egyesület Kolozsvári Fiókjának tagjai.
Belépés ingyenes, zöldigazolványhoz kötött. Az eseményen érvényesek a járványügyi óvintézkedések.
Szervezők:
BBTE – Állattani Múzeum
BBTE Biológia és Geológia Kar: Rendszertani és Ökológiai Intézet, Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet
„Alexandru Borza” botanikus kert
Román Madártani Egyesület – Kolozsvári Fiók
Apáthy István Egyesület

Muzeul Zoologic – UBB
Facultatea de Biologie și Geologie, UBB
Grădina Botanică „Alexandru Borza”
Societatea Ornitologică Română, Biroul Teritorial Cluj
Asociația Apáthy István Egyesület