Dezbatere Café Europa – Fake news în pandemie

Avem plăcerea de a vă invita la dezbaterea Café Europa – Fake news în pandemie care va avea loc sâmbătă 5 martieora 18, la Insomnia Café și live pe Facebook.

Café Europa 2022 este un eveniment despre libertatea presei, organizat de Franța în cele 27 de țări europene ale UE, în cadrul președinției franceze a Consiliului Uniunii Europene. În 5 martie 2022, în peste 30 de orașe din Europa și în 7 orașe din România, mai multe cafenele emblematice pentru tradiția europeană a schimbului de idei vor găzdui discuții între jurnaliști și cetățeni pe tema libertății presei.

În România, tematica dezbaterilor organizate la București, Cluj, Iași, Pitești, Ploiești, Brașov și Timișoara vizează fenomenul fake news.

Conform unul sondaj INSCOP publicat în februarie 2022 două treimi dintre români cred că pandemia de Covid a fost provocată de elitele globale pentru a impune controlul asupra lumii, iar peste un sfert cred că există un plan la nivel global pentru implantarea de cipuri prin vaccinare.  În acest context, care a dus la reticența unei mari părți a populației de a se vaccina, Institutul Francez din România la Cluj-Napoca propune o dezbatere despre dezinformarea în pandemie cu jurnaliști, reprezentanți ai societății civile și formatori de opinie.

Având în vedere conflictul actual din Ucraina, tematica dezbaterii va fi extinsă şi va aborda problematica fake news în situații de criză, precum cea de la graniță.

Mai multe detalii regăsiți în evenimentul de Facebook și pe pagina Institutului Francez Cluj-Napoca.

Dezbaterea va fi moderată de Ciprian Mihali.

Invitați :Codruța Simina, jurnalistă și co-fondatoare Misreport Prof. dr. Răzvan Cherecheș, profesor de Sănătate Publică UBB Cluj, director al HIVE – Centrul de Inovație în SănătateConstantin Trofin, lector al departamentului de jurnalism FSPAC UBB ClujAntoniu Bumb, digital campaigner DeclicCosmin Pojoranu, director de comunicare Funky Citizens

Cuvânt introductiv : Ioana Costaș, directoare delegată a Institutului Francez din România la Cluj-Napoca

Accesul este liber în baza unei rezervări la Café Insomnia 0741 245 315 și cu respectarea normelor în vigoare privind participarea la evenimentele culturale. Dezbaterea va fi de asemenea difuzată în direct pe pagina de Facebook a Institutului Francez Cluj-Napoca.

05-03-2022
, , ,