Lansare volum: „Un geograf francez și România. Emmanuel de Martonne (1873-1955)”

Cu ocazia aniversării, la 1 aprilie 2023, a 150 de ani de la nașterea geografului francez Emmanuel de Martonne, un bun cunoscător și mare prieten al României, avem plăcerea de a vă invita la lansarea volumului Un geograf francez și România. Emmanuel de Martonne (1873-1955), autor Gavin Bowd, Editura Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca, 2023.

Evenimentul va avea loc în cadrul Târgului de carte Gaudeamus, Cluj-Napoca, sâmbătă, 8 aprilie 2023, de la ora 15.00.

Vor lua cuvântul: prof. univ. dr. Gavin Bowd – autorul volumului (Universitatea St. Andrews, Marea Britanie); prof. univ. dr. Dănuț Petrea (Facultatea de Geografie, Universitatea Babeș-Bolyai); conf. univ. dr. Alexandru Păcuraru (Facultatea de Geografie, Universitatea Babeș-Bolyai); cs. II dr. Ana-Maria Stan – traducătorul volumului (Universitatea Babeș-Bolyai).

Universitatea Babeș-Bolyai

Târgul de carte Gaudeamus Cluj-Napoca, 2023