Expoziție Emil Ciubotaru

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a UBB vă invită la vernisajul expoziției „Simfonii cromatice” realizată de către artistul Emil Ciubotaru.

Expoziția va avea loc în cadrul festivalului Toamna Muzicală Clujeană. Astfel, prin această expoziție se construiește un spațiu sinestezic în care muzica și artele vizuale coexistă.

Tablourile lui Emil Ciubotaru debordează de culoare și de energie creativă, remarcându-se prin acuratețea execuției. Lucrările sale ilustrează componenta instrumentală regăsită în cadrul concertelor simfonice pe care le completează cu peisaje însuflețitoare și naturi statice.

Vernisajul expoziției, în prezența artistului, va avea loc vineri, 13 octombrie 2023, de la ora 18:00, în Foaierul Casei Universitarilor (str. M. Kogălniceanu, nr. 5).

Expoziția poate fi vizitată până pe data de 29 octombrie, în timpul concertelor ce se desfășoară în cadrul festivalului.

Intrarea este liberă.

October 13, 2023 @ 6:30 pm