Expoziția temporară „Zoologia clujeană de altădată”

Eveniment dedicat aniversării a 150 de ani de la înființarea Universității Regale Maghiare „Francisc Iosif” din Cluj

Vernisaj: 24 martie 2023, ora 12:00
Perioada de vizitare: 24 martie – 15 iunie 2023

Muzeul Zoologic al Universității Babeș-Bolyai are un trecut bogat care se oglindește în diversitatea și în valoarea științifică și istorică a colecțiilor. Expoziția cuprinde piese originale precum și obiecte și imagini reprezentative pentru trecutul muzeului și al Institutului Zoologic al Universității „Francisc Iosif”, cu accent pe secolul al XIX-lea și începutul secolului XX. Toate acestea vor fi scoase în evidență în cadrul expoziției, cu ajutorul panourilor informative, ilustrațiilor, preparatelor microscopice și ghidajelor tematice, invitând astfel vizitatorii la o călătorie în timp în lumea fascinantă a zoologiei.

March 24, 2023 @ 12:00 pm
June 15, 2023 @ 7:00 pm