Eveniment la Centrul CODEX

Centrul CODEX vă invită la următorul eveniment:

Zsuzsa Czagány, Fragments, chants, notations: Ecosystem of medieval music fragmentology

Eszter Gaál, Recital de muzică medievală

Zsuzsa Czagány este doctor în muzicologie și director al departamentului de muzică veche la Institutul de Muzicologie al Academiei Maghiare de Științe. A publicat numeroase studii despre muzica medievală din Europa Centrală, inclusiv din Transilvania – cel mai recent, studiul însoțit de facsimilul integral al celui mai remarcabil manuscris muzical din Oradea medievală: Antiphonale Varadinense: s. XV (Musicalia Danubiana 26), 3 vol., Budapesta, 2019. Eszter Gaál este doctorandă în muzicologie și interpretă de muzică gregoriană.

Evenimentul va avea loc marți, 30 mai 2023, de la ora 16:00, în sala Popovici a Facultății de Litere (Str. Horea 31).

30-05-2023

Centrul CODEX