Doctor Honoris Causa: Anca Vasiliu

Universitatea Babeș-Bolyai acordă titlul de Doctor Honoris Causa doamnei prof. univ. dr. Anca Vasiliu, cadru didactic la Universitatea Paris IV Sorbonne, Centre National de la Recherche Scientifique și laureată a Marelui Premiu pentru filosofie al Academiei Franceze.

Ceremonia decernării titlului va avea loc joi, 12 octombrie 2023, de la ora 11:00, în Aula Magna a Universității Babeș-Bolyai (str. Mihail Kogălniceanu, nr. 1).

Doamna profesor va susține prelegerea intitulată „Y a-t-il encore quelque chose au-delà de ce qui est ?
Perspectives platoniciennes sur la topographie de l’être”.

Cuvântul de laudatio va fi susținut de către prof. univ. dr. Alexander Baumgarten.

Evenimentul va fi urmat de un cocktail la restaurantul „Piramida” (str. Emmanuel de Martonne, nr. 1), începând cu ora 12,30.

12-10-2023
, , , , ,