David Prodan şi Moldova: „altfel” despre romanitatea românilor (anii 1960-1990)

Muzeul Memorial David Prodan, din cadrul Direcției Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai, vă invită la un eveniment menit să celebreze finalul unui an generos în activități și proiecte.

Invitatul noii ediții a „Întâlnirilor David Prodan” este istoricul dr. Alexandru Simon, cercetător științific I al Centrului de Studii Transilvane, Academia Română, filiala Cluj-Napoca. Acesta va susține o provocatoare prelegere cu titlul: David Prodan şi Moldova: „altfel” despre romanitatea românilor (anii 1960-1990). Tema propusă, adesea resuscitată în tonalități mai mult ori mai puțin stridente, dar și curajul invitatului de a aborda dezinhibat subiecte consacrate ale istoriei naționale, constituie numai câteva argumente pentru acest popas cultural.

Evenimentul va avea loc marți, 5 decembrie 2023, ora 14:00, la Muzeul Memorial David Prodan, str. Academician David Prodan, nr. 1, ap. 7.

Muzeul Memorial David Prodan organizează această activitate cu sprijinul CramaTeodor.

Intrarea este liberă!

Vă așteptăm cu drag la un dialog cordial într-un spațiu aparte, care mai păstrează ambianța vremurilor de altădată.

Muzeul Memorial David Prodan
View Organizer Website