Conferința Facultății de Teologie Reformată și Muzică

În data de 9 martie, cu începere de la ora 19, Sala Auditorium Maximum din cadrul Universității Babeș-Bolyai găzduiește Conferința muzicală Artistul și tiranul – 70 de ani de la moartea lui Serghei Prokofiev, cu ocazia împlinirii a 70 de ani de la moartea lui Serghei Sergheevici Prokofiev, survenită pe 5 martie 1953, cu doar o oră înainte de cea a lui Stalin. Resorturile care au dus la tragica decizie a lui Serghei Prokofiev de a se întoarce în Uniunea Sovietică, relația puternic oscilantă cu Stalin, vor fi temele discuției dintre Daniel David, Ana Silvestru și Sever Voinescu, ilustrată muzical de Matvey Demin, Ana Silvestru și Ștefan Tarara. Aceștia vor interpreta două capodopere ale lui Serghei Prokofiev, Sonata pentru flaut și pian în Re major op. 94, respectiv Sonata pentru vioară și pian în fa minor op. 80.

Evenimentul va fi susținut de către:

prof. univ. dr. psih. Daniel David – rectorul Universității Babeș-Bolyai

Matvey Demin – flaut

Ana Silvestru – pian

Ștefan Tarara – vioară

Sever Voinescu – redactor-șef “Dilema Veche”

Intrarea este liberă. Donațiile adunate vor fi oferite studenților ucraineni care studiază în cadrul UBB.

09-03-2023
, , , , ,