Colocviul internațional „Școala în Evul Mediu și la începutul modernității. Interferențe româno-italiene”

Facultatea de Istorie și Filosofie și Centrul de Diplomatică și Paleografie Medievală TRANS.SCRIPT organizează joi, 1 iunie 2023, la Cluj-Napoca, colocviul internațional „Școala în Evul Mediu și la începutul modernității. Interferențe româno-italiene”.

Întâlnirea reprezintă cel de-al patrulea colocviu româno-italian organizat în cadrul parteneriatului dintre Universitatea „Babeș-Bolyai” și „Istituto Storico Italiano per il Medio Evo” (Roma) și se concentrează asupra tematicii ample a școlii în societatea medievală și pre-modernă (circa 1300-1600). Discuțiile recente privind educația literată în spațiul românesc în intervalul cronologic definit relevă importanța ecourilor mediului educațional italian, prin preluarea de modele, mobilitatea academică și circulația unor texte cu valoare formativă din arealul italian. Dezbaterea va fi circumscrisă următoarelor trei teme majore: instituții de învățământ, profesori și elevi, patrimoniu textual.

Vor prezenta comunicări sau alocuțiuni: Ioan-Aurel Pop, Massimo Miglio, Ovidiu Ghitta, Adinel C. Dincă, Carla Frova, Andrea Fara, Paolo Rosso, Maria Giuseppina Muzzarelli, Șerban Turcuș, Vasile Rus, Iulian M. Damian.

Manifestarea se bucură de patronajul Ambasadei Italiei la București.

Locul: str. Napoca 11, Institutul de Istorie, Aula „Ferdinand I”

Data și ora: 1 iunie 2023, orele 10-18.30

01-06-2023

Facultatea de Istorie și Filosofie