Vineri, 3 Martie, ora 18:00, Sala Popovici avem deosebita plăcere de a vă invita la prima seară literară cu prezență după 3 ani. Scriitoarea austriacă de origine slovacă, Susanne Gregor va citi din romanul ei premiat Das letzte rote Jahr, în care abordează din perspectiva unor adolescenți momentul istoric al căderii Cortinei de Fier în fosta Republică Cehoslovacă
Lectura este urmată de o discuție despre cotidianul oamenilor obișnuiți în timpul regimului comunist, dar și despre tehnicile de scriere care pot face relevant un subiect din trecut pentru cititorul contemporan. Dialogul va fi moderat de colega noastră Lekt. Dr. Réka Jakabházi. Discuția se desfășoară în limba germană fără traducere.

Evenimentul este organizat de Biblioteca Austria cu sprijinul Forumului Cultural Austriac București.
Cu ajutorul linkului puteți viziona un dialog între Prof. Dr. Manfred Müller, Directorul Österreichische Gesellschaft für Literatur și scriitoarea în cauză, interviu tradus în limba română.

03-03-2023

Facultatea de Litere