Referințe mitologice în banda desenată

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai, prin Muzeul Memorial David Prodan, în colaborare cu cercul Etnostud al Facultății de Litere UBB, organizează conferința „Referințe mitologice în banda desenată”, susținută de către muzeograf dr. Gelu Teampău-Luca.

Banda desenată preia și transmite mituri care irigă contextul social și cultural în care este produsă și consumată, de la cele ale Antichității clasice până la cele contemporane. Ea devine la rândul ei un creuzet în care se nasc mituri noi, ori variante inedite ale celor mai vechi, care sunt preluate apoi în alte canale mediatice. Referințele mitologice din banda desenată sunt observabile la nivelul personajelor, al evenimentelor și al personalităților istorice mitizate, al structurilor narative și chiar la nivelul limbajului. În prezenta conferință sunt identificate și expuse câteva astfel de influențe tematice, precum și modurile prin care acestea sunt interpretate și diseminate prin banda desenată.

Conferința va avea loc în sala 302 a Facultății de Litere a Universității Babeș-Bolyai, în data de 23 aprilie 2024, de la ora 16:00.

Intrarea este liberă.

Muzeul Memorial David Prodan