Recycler les énergies humines

Avem bucuria să vă invităm la vernisajul expoziției Recycler les énergies humines de George Bodocan care va avea loc joi9 iunie, începând cu ora 18:30, la Institutul Francez Cluj-Napoca.
Expoziția Recycler les énergies humaines, care închide programul Institutului Francez din Cluj din cadrul Președinției franceze a Consiliului Uniunii Europene, are la bază interacțiunea umană din momentul întâlnirii și importanța acestuia în memoria colectivă. În cadrul acestor întrevederi, inconștientul creează o arhivă de idei și emoții prin care ne construim relații care ne conectează la societate.
Artistul se servește de elemente recuperate pentru a putea rescrie narațiunea lor cu ajutorul unor intervenții particulare. Această stratificare a tehnicilor și a motivului temporal asupra unui obiect traduce expunerea acestuia la o parte a istoriei sale și definește modul în care ne putem raporta la caracterul efemer al lucrurilor.

Artist franco-român, George BODOCAN / BODO trăiește și lucrează în Franța. El consideră desenul ca un limbaj universal și cel mai vechi mijloc de comunicare. Definindu-se ca un voyeur social, își gândește creațiile ca o mărturie a experiențelor sale de interacțiune umană și ca o traducere a observațiilor sale. Regăsiți mai multe detalii despre artist aici: https://georgebodocan.com.
Vinurile și brânzeturile de la vernisaj vă sunt oferite de partenerii noștri Domeniile Franco-Române și Ile-de-France (Delaco).

09-06-2022

Institutul Cultural Francez