Programul Studium Generale – online din Turnul Croitorilor

Institutul STAR-UBB al Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca va continua joi, 14 octombrie 2021, ora 16:00, seria de cursuri și prelegeri „Studium Generale”, găzduită de Turnul Croitorilor, cu o prelegere cu tema „Datele mari și prelucrarea lor în științele sociale”, susținută de conf. univ. dr. Norbert Petrovici, (Facultatea de Sociologie și Asistență Socială a Universității Babeș-Bolyai).

Rezumatul prelegerii: Datele mari permit înregistrarea comportamentelor umane în mod automatizat, iar prelucrarea lor permite formularea a noi întrebări de cercetare. Științele sociale au avut acces în secolul XX prin anchetele sociale la opiniile persoanelor sau la comportamentele auto-raportate. Tocmai de aceea, datele mari comportamentale au potențialul de a transforma științele sociale contemporane.

14-10-2021

Institutul Star-UBB