Mărțișoare pentru animale

Evenimentul Mărțișoare pentru animale – ediția a III-a se organizează în fiecare primăvară la Muzeului Zoologic al Universității Babeș-Bolyai (str. Clinicilor, nr. 5-7), în continuarea tradiției instituite prin edițiile de interior ale Zilei Interacțiunii Om-Animal UBB-USAMV Cluj-Napoca (#ZIOA). Evenimentul va avea loc în 24-25 februarie 2024, orele 10:00-14:00, în spațiul Muzeului Zoologic al UBB, Str. Clinicilor 5-7. Evenimentul este deschis spre comunitate, cu scopul de a promova cunoștințe și atitudini optime față de animale, precum și de a populariza asociațiile și organizațiile colaboratoare din domeniul interacțiunilor responsabile om-animal.
Pe parcursul celor două zile, vizitatorii vor avea acces liber în spațiul generos al Muzeului Zoologic. Acolo, pe lângă exponatele existente, vor putea fi vizitate standuri informaționale, ateliere și târgușoare de casă cu mărțișoare și alte lucruri realizate manual, ale unor organizații din domeniile protecției animalelor și interacțiunii pozitive dintre oameni și animale.
Alături de studenții voluntari din cadrul Facultății de Biologie și Geologie a UBB, vor participa și studenți care urmează programul de masterat „Ethology & Human-Animal Interaction” (EHAI) și cel de licență „Animal Behavior & Welfare”, organizate în cadrul Facultății de Zootehnie și Biotehnologii a Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Cluj-Napoca.
La unele standuri vor fi prezente și animalele de companie ale participanților, cu care vizitatorii vor putea interacționa.
Organizatorii evenimentului sunt:
• Muzeul Zoologic UBB Cluj-Napoca
• Facultatea de Zootehnie și Biotehnologii, USAMV Cluj-Napoca
• Vivariul UBB Cluj-Napoca
Participanții la evenimentul Mărțișoare pentru animale sunt:
• Organizația Studenților pentru Natură / Facultatea de Biologie și Geologie, UBB
• Societatea Ornitologică Română, filiala Cluj
• Urban Dog Society