Fellowship David Prodan

⌛️Universitatea Babeș-Bolyai (UBB), prin Direcția Patrimoniu Cultural Universitar (DPCU), oferă Fellowship David Prodan pentru încurajarea cercetării în domeniile Științe umaniste și Științe sociale.

📜Fellowship David Prodan constituie un sprijin pentru persoane din mediul academic și cultural (din România și din străinătate), care au realizat lucrări științifice originale.

🖋Fellowship David Prodan constă în:

– asigurarea cazării gratuite în camera rezervată în acest scop în Muzeul Memorial David Prodan pentru o perioadă de 1-4 săptămâni;
– accesul gratuit la biblioteca documentară din acest imobil;
– facilitarea accesului gratuit la infrastructura de cercetare specifică și la celelalte biblioteci specializate din cadrul UBB;
– asigurarea contactelor științifice cu resursa umană din cadrul UBB.

🎗Fellowship David Prodan se acordă pe baza unui proces de selecție a candidaților, organizat de DPCU. În vederea evaluării, candidații vor trimite la adresa patrimoniu@ubbcluj.ro un dosar cu următoarele documente:

– scrisoare de intenție privind participarea la concurs, cu descrierea proiectului de cercetare propus a se derula pe durata șederii la Cluj-Napoca (maxim 1.500 de cuvinte);
– curriculum vitae, activitatea profesională și lista de lucrări;
– lucrarea științifică reprezentativă pentru domeniile menționate anterior, în format electronic;
– o recomandare de la conducătorul instituției de afiliere sau de la o personalitate din domeniile menționate.

📯Calendarul competiției:

13-17 mai 2024, depunerea dosarelor;
20-22 mai 2024, evaluarea dosarelor;
23 mai 2024, afișarea rezultatelor parțiale;
24 mai 2024, depunerea contestațiilor;
27-28 mai 2024, soluționarea contestațiilor;
29 mai 2024, afișarea rezultatelor finale.

👉 Beneficiarul are obligația de a susține minimum o conferință publică pe durata stagiului, care se va desfășura în cadrul Muzeului Memorial David Prodan, la o dată stabilită de comun acord între beneficiar, responsabilii muzeului și Comitetul Științific de Acordare a Fellowship David Prodan.

👇 Mai multe detalii despre Regulamentul Fellowship David Prodan (criterii de evaluare și atribuire etc.) puteți consulta la următoarele adrese:

(în limba română)

(în limba engleză)

#UBB #MuzeeleUBB #MuzeulMemorialDavidProdan #universitate #muzeu #istorie #istoric #DavidProdan #FellowshipDavidProdan #university #fellowship #stiinteumaniste #stiintesociale

May 13 @ 8:00 am
June 29 @ 5:00 pm