Expoziție de pictură

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB), prin Galeria Paul Sima, vă invită la o nouă expoziție din seria evenimentelor organizate în parteneriat cu Departamentul de Pictură al Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca.

Noua expoziție prezintă lucrările a doi tineri artiști Cristofor Doru și Iuliana Hlihor. Tematica centrală vizează întoarcerea spre sine, explorarea incertitudinilor și perspectivelor personale, folosind o recuzită tematică bine delimitată.

Cele două universuri picturale au la bază o identitate cromatică unică. Astfel, lucrările se completează într-o armonie reciprocă care se desfășoară în jurul conceptelor de identitate, apartenență și solidaritate.

Vernisajul expoziției va avea loc joi, 16 februarie 2023, de la ora 18:00, în spațiul Galeriei Paul Sima (Clubul Casei Universitarilor, strada Emmanuel de Martonne, nr. 1).

Expoziția poate fi vizitată până în data de 14 martie, de luni până vineri, în intervalul orar 15:00–17:00.

Intrarea este liberă.

February 16, 2023 @ 6:00 pm