EXPOZIȚIE DE PICTURĂ „SECVENȚE”

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) organizează marți, 20 decembrie 2022, vernisajul expoziției „Secvențe” a artistului Péter Elkán.

Lucrările sale sunt dedicate mediului citadin în diversele sale forme. Prin utilizarea tehnicii acuarelă, recognoscibilă prin transparență, pictorul caută să surprindă instanțe ale vechiului, ce dăinuie și se manifestă în contemporan.

Datorită abordării sale tehnice asupra elementelor arhitecturale surprinse, pictura lui Péter Elkán are capacitatea de a transpune privitorul în mijlocul scenelor redate.

Evenimentul se va desfășura de la ora 18:00, în spațiul Galeriei „Paul Sima” (Clubul Casei Universitarilor, strada Emmanuel de Martonne, nr. 1).

Expoziția poate fi vizitată până marți, 3 ianuarie 2023, de luni până vineri, în intervalul orar 15:00-17:00. Intrarea este liberă.

December 20, 2022 @ 6:00 pm
January 3, 2023 @ 5:00 pm