Expoziție de pictură „Italia în retrospectivă”

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB), prin Galeria „Paul Sima”, vă invită la vernisajul expoziției de pictură „Italia în retrospectivă”, semnată de prof. dr. Liviu Vlad.

Lucrările sale, realizate în tehnica acuarelă, surprind prin efervescență cromatică și o transparență caracteristică, iar fiecare pictură creează o punte de legătură între subiect și privitor. Universul pictural al artistului ne poartă acum într-un voiaj metaforic prin diverse peisaje și secvențe surprinse pe canalele enigmatice ale Veneției sau pe malurile însuflețitoare ale Mării Mediterane.

Vernisajul expoziției va avea loc marți, 19 septembrie 2023, de la ora 18.00, în spațiul Galeriei „Paul Sima” (Clubul Casei Universitarilor, str. Em. de Martonne nr. 1).

Expoziția poate fi vizitată până marți, 3 octombrie 2023, de luni până vineri, în intervalul orar 15.00-17.00. Intrarea este liberă.

September 19, 2023 @ 6:00 pm
October 3, 2023 @ 5:00 pm