EXPOZIȚIE „CĂLĂTORIE PRINTRE CULORI” A ARTISTULUI EMIL CIUBOTARU

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) organizează vernisajul expoziției „Călătorie printre culori” a artistului Emil Ciubotaru.

Expoziția se va desfășura în cadrul festivalului „Toamna Muzicală Clujeană”, pe toată durata derulării sale. Astfel, componenta de artă vizuală vine în completarea ambientului muzical, pentru a crea un spațiu cultural sinestezic.

Lucrările artistului însumează preponderent naturi statice evocatoare și peisaje însuflețitoare, realizate în tehnica ulei pe pânză, tehnica „Impasto” și tehnici mixte.

Vernisajul expoziției, alături de artist, va avea loc vineri14 octombrie 2022, de la ora 18:00, în Foaierul Casei Universitarilor (str. M. Kogălniceanu, nr. 5).

Expoziția poate fi vizitată până miercuri, 30 noiembrie 2022, în timpul concertelor ce se desfășoară în cadrul festivalului.

Intrarea este liberă.

October 14, 2022 @ 6:00 pm