Expoziția „Ecouri ale antichității grecești”

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai (UBB) din Cluj-Napoca, prin Muzeul de Istorie a Universității și Galeria Paul Sima, vă invită la vernisajul expoziției „Ecouri ale antichității grecești”, realizată în colaborare cu Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca.

Expoziția este o primă acțiune desfășurată în cadrul parteneriatului încheiat între Universitatea Babeș-Bolyai, prin Direcția Patrimoniu Cultural Universitar, și Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca.

Sub coordonarea profesoarelor Teodora Oltean Vișinescu și Valentina Jucan, elevii din ciclul gimnazial au explorat, prin desen și pictură, teme și motive ale civilizației Greciei antice. Principalele tematici ale lucrărilor sunt amforele, reinterpretate artistic pentru a reflecta atât funcționalitatea lor originară, cât și simbolismul cultural și monumentele iconice ale arhitecturii grecești, precum Partenonul, templele dorice și amfiteatrele.

Lucrările expuse nu sunt doar reprezentări fidele ale structurilor antice, ci și interpretări personale ale elevilor, care au adăugat elemente de creativitate și originalitate. Pentru a înțelege cum au reușit grecii antici să construiască astfel de capodopere durabile, elevii au studiat proporțiile și tehnicile folosite de aceștia, îmbinând artele plastice cu cercetarea istorică.

Vernisajul expoziției va avea loc vineri, 7 iunie 2024, de la ora 13:30, în Foaierul Colegiului Academic, str. Mihail Kogălniceanu, nr. 5.

Expoziția poate fi vizitată până în data de 14 iunie 2024, de luni până vineri, în intervalul orar 13:00 – 17:00.

Intrarea este liberă.

June 7 @ 1:30 pm
June 14 @ 5:00 pm
, , , , , , ,