Eveniment editorial: România după „Marele Război”

Ne bucurăm să salutăm apariția volumului România după „Marele Război”. Provocări politico-diplomatice 1919-1920 (Cluj-Napoca: Editura Mega, 2021), coordonat de Cercet. Șt. Dr. Cecilia Cârja și Prof. dr. Marcela Sălăgean de la Universitatea Babeș-Bolyai. Acesta este rezultatul colaborării dintre Direcția Patrimoniu Cultural Universitar, Departamentul de Studii Internaționale și Istorie Contemporană a Facultății de Istorie și Filosofie din cadrul Universității Babeș-Bolyai și ziarul clujean „Făclia”, din partea căruia responsabilul de proiect este domnul Cosmin Puriș. Colaborarea a fost dedicată aniversării celor 100 de ani de la încheierea Primului Război Mondial și de la semnarea Tratatelor de pace de la Paris (1919-1920).

03-06-2021
, , , , , ,