Cursul final de limbă portugheză

Luni, 21 iunie 2021, vă invităm la Cursul final de limbă portugheză din actualul an universitar, prezentat de profesorii Vinicius Alves (originar din Brasília) și Cristina Petrescu. Reuniunea are loc pe aceeași platformă online (v. mai jos), în cadrul Centrului Cultural CASA DO BRASIL, patronat de Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca/România, cu susținere din partea Filialei Cluj a Academiei Române.

🇧🇷BR:
Na segunda-feira, dia 21 de junho de 2021, convidamos Vocês para o curso final de Língua Portuguesa do corrente ano letivo, apresentado pelos professores
Vinicius Alves (de Brasília) e Cristina Petrescu.
O encontro acontece na mesma plataforma online (veja abaixo), dentro do Centro Cultural CASA DO BRASIL, promovido pela Universidade Babeș-Bolyai de Cluj-Napoca / Romênia, com apoio da Seção Cluj da Academia Romena.
Link:
Passcode: Z1FFiS
O Centro Cultural Brasileiro ”Casa do Brasil” acabará as aulas deste ano a ritmo de forró! Nem poderia ser diferente, dado que no dia 21 de junho estaremos no meio de uma das mais importantes celebrações da cultura brasileira: as Festas Juninas. E, para que a festa seja completa e autêntica, teremos ao nosso lado dois membros de um excepcional grupo musical brasileiro: Cia Cabelo de Maria. A banda Cia Cabelo de Maria, que foi fundada em 2007, ao cabo de vinte anos de viagens pelo Brasil inteiro, à busca de ritmos e melodias populares, pode orgulhar-se hoje de álbuns de grande qualidade (”Cantos de Trabalho”, ”São João do Carneirinho”, ”Baianá-Parece Cinema” e ”POIN”) e de vários espetáculos. Os seus membros, Renata Mattar (”Diretora Geral e canário” do grupo, que trouxe consigo um vasto repertório musical), Gustavo Finkler (”o capitão do navio”, responsável pela direção musical, pelas composições e pelos arranjos da banda), Roberto Guluga (que toca zabumba, sendo também um „baixista endiabrado”), Mica Marcondes (a violinista que ”faz milagres com seus dedos contorcionistas e seu arco mágico” e que dansa sem parar para manter o alto astral elevado), Nina Blauth (”a zabumba atômica da POIN”, que também faz backing vocal e toca ganzá e ”mineiro”), Mateus Mapa (flautista, baixista, cantor e ”rei do kazoo”), Renato Farias (trombonista, sousafonista, maestro, professor e arranjador, ”o homem das mil orquestras”) e Gustavo Souza (baterista que também toca darbuka e zabumba) encantam os seus ouvintes com uma música tradicional e original ao mesmo tempo. Só falta, porém, você se juntar a nós para que este evento seja perfeito. Apareçam!

🇹🇩
RO: Centrul Cultural Brazilian ”Casa do Brasil” va încheia cursurile de anul acesta pe ritm de forró! Nici nu s-ar putea altfel, dat fiind că în data de 21 iunie ne vom afla în toiul uneia dintre cele mai importante celebrări din cultura braziliană: Festas Juninas. Și, pentru ca petrecerea să fie completă și autentică, vom avea alături de noi doi membri ai unui excepțional grup muzical brazilian: Cia Cabelo de Maria. Formația Cia Cabelo de Maria, înființată în anul 2007, după douăzeci de ani de călătorii prin întreaga Brazilie, în căutarea ritmurilor și melodiilor populare, se poate lăuda astăzi cu albume de calitate (”Cantos de Trabalho”, ”São João do Carneirinho”, ”Baianá-Parece Cinema” și ”POIN”) și numeroase spectacole. Membrii săi, Renata Mattar (”directoarea generală și canarul” grupului, cea care a adus cu sine și un vast repertoriu muzical), Gustavo Finkler (”căpitanul vasului”, responsabil cu regia muzicală, compozițiile și aranjamentele formației), Roberto Guluga (cântă la zabumba și este, de asemenea, basist ”îndrăcit”), Mica Marcondes (violonista care ”face miracole cu degetele sale contorsioniste și cu arcușul său magic” și care ”dansează neîncetat” pentru a menține la cote înalte buna dispoziție), Nina Blauth (”zabumba atomică de pe albumul POIN”, care face, de asemenea, backing vocal și cântă la ganzá și ”mineiro”), Mateus Mapa (flautist, basist, cântăreț și ”rege al kazoo-ului”), Renato Farias (trombonist și sousafonist, dirijor, profesor și aranjor, ”omul celor o mie de orchestre”) și Gustavo Souza (baterist care cântă de asemenea la darbuka și zabumba) își încântă ascultătorii cu o muzică tradițională și originală deopotrivă. Nu e necesar decât să ne fiți alături, pentru ca acest eveniment să fie perfect. Apareçam!

21-06-2021

Casa do Brasil