Clujul evreiesc, ieri și astăzi – Ziua Patrimoniului Universității Babeș-Bolyai

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, prin Muzeul Virtual și Documentar al Holocaustului din Nordul Transilvaniei, organizează, cu ocazia Zilei Patrimoniului UBB, programul cultural-artistic „Clujul evreiesc, ieri și astăzi.”

Manifestarea marchează o nouă colaborare dintre Muzeul Holocaustului și Colegiul Tehnic Energetic din Cluj-Napoca. Elevii îndrumați de profesoara Oana Nan vor oferi publicului o incursiune în istoria Clujului evreiesc. Vor fi prezentate imagini și texte privind locuri, personalități și instituții evreiești din trecutul și prezentul acestui centru transilvănean.

Evenimentul va avea loc luni, 10 iunie 2024, de la ora 17:00, la Muzeul Holocaustului, Strada Croitorilor, nr. 13, etaj 1, Cluj-Napoca.

Expoziția, cuprinzând materialele realizate de către elevi, va putea fi vizitată în perioada 11 iunie-30 august 2024, de luni până vineri, între orele 12:00-15:00, la sediul muzeului.

June 10 @ 5:00 pm
August 30 @ 3:00 pm