ARTYO – Maria-Luiza Balan

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB), prin
Sala Liviu Vlad, vă invită la vernisajul expoziției ARTYO – Maria-Luiza Balan, realizată în colaborare cu Departamentul de Pictură al Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca.

Artista folosește arta linogravurii, prin care construiește povești vizuale despre forme, lumini și
simboluri cu care explorează relația dintre percepție și proiecție. În lucrările sale regăsim frecvent
silueta umană și lămâia, două elemente care exprimă atât puterea, cât și fragilitatea existenței.
Luiza combină tehnicile tradiționale cu tehnologia modernă, iar demersul său vizează să stimuleze privitorul în a reflecta asupra temelor de identitate, temporalitate și interconexiune.

Vernisajul expoziției va avea loc joi, 14 martie 2024, de la ora 18:00, în spațiul Sălii Liviu Vlad (Calea Moților nr. 11, etaj 5, sala 509). Vă invităm să ne vizitați până în data de 6 aprilie 2024, de luni până vineri, în intervalul orar 15:00–17:00.

Intrarea este liberă!

Evenimentul este sponsorizat de Cramele Recaș.

March 14 @ 6:00 pm
April 6 @ 5:00 pm