Anotimpuri și Italia. O simfonie retrospectivă

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai, prin Sala Liviu Vlad, organizează cu ocazia Nopții Muzeelor 2024 expoziția „Anotimpuri și Italia: o simfonie retrospectivă”, semnată de prof. dr. Liviu Vlad.

Prin universul său pictural, artistul ne invită să descoperim o lume vibrantă și plină de culoare. Lucrările sale explorează simfonia cromatică a anotimpurilor și a Italiei. Voiajul surprinde prin diversitatea lucrărilor, de la peisaje pitorești până la scene mediteraneene pline de viață. Lucrările au fost realizate în acuarelă, tehnica specifică artistului, cu cromatica și transparența sa caracteristică.

Expoziția poate fi vizitată până în 31 mai 2024, de luni până vineri, în intervalul 15:00-17:00, în spațiul Sălii Liviu Vlad (Calea Moților nr. 11, etaj 5, sala 509).

Program special și intrare gratuită de Noaptea Muzeelor (18 mai 2024, 18:00-24:00)!

May 20 @ 3:00 pm
May 31 @ 5:00 pm