Luminația în Transilvania – specific local și istorie culturală

Luminația în Transilvania – specific local și istorie culturală

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai, prin Muzeul Memorial David Prodan, în colaborare cu cercul Etnostud al Facultății de Litere a Universității Babeș-Bolyai, organizează conferința Luminația în Transilvania – specific local și istorie culturală, susținută de către conf. univ. dr. Eleonora Sava.

Conferința prezintă semnificațiile sărbătorii consacrate zilei de 1 noiembrie în Transilvania, având în vedere atât specificul local, cât și istoria culturală a sărbătorii, în cele două dimensiuni ale sale: populară și creștină. În plus, demersul propune o abordare diacronică și comparativă a acestei sărbători, prin deschideri și analogii cu alte zone și culturi ale lumii. Prezentarea va fi însoțită de imagini și de scurte filme documentare ilustrative.

Evenimentul va avea loc în data de 29 octombrie 2024, de la ora 14:00, la Muzeul Memorial David Prodan, str. Academician David Prodan, nr. 1, ap. 7.

Mulțumim sponsorului evenimentului, agenția Select Travel.

Intrarea este liberă. Vă așteptăm cu drag!

Muzeul Memorial David Prodan
Cercul Etnostud