Ziua Națională de Comemorare a Holocaustului în România – Intelectuali evrei de limbă maghiară în Transilvania interbelică

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, prin Muzeul Virtual și Documentar al Holocaustului din Nordul Transilvaniei, organizează, cu ocazia Zilei Naționale de Comemorare a Victimelor Holocaustului, evenimentul „Intelectuali evrei de limbă maghiară în Transilvania interbelică”.

Manifestarea marchează comemorarea împlinirii a 80 de ani de la deportarea evreilor din Nordul Transilvaniei în lagărele de exterminare naziste din Polonia. În acest sens se organizează un vernisaj și o expoziție de carte pe tema intelectualilor evrei de limbă maghiară din Transilvania.

Vernisajul va cuprinde conferința „Intelectuali evrei de limbă maghiară în Transilvania interbelică”, susținută de lector dr. Andrea Albu-Balogh, de la Universitatea Creștină Partium din Oradea, precum și o serie de poezii pe tema Holocaustului, recitate de elevii Colegiului Tehnic Energetic din Cluj-Napoca.

Evenimentul va avea loc miercuri, 9 octombrie 2024, de la ora 16:00, la Muzeul Holocaustului, Strada Croitorilor, nr. 13, etaj 1, Cluj-Napoca.

Expoziția cuprinde cărți scrise de intelectuali evrei transilvăneni, care se regăsesc în patrimoniul Muzeului Holocaustului ori al Bibliotecii Centrale Universitare „Lucian Blaga” și va putea fi vizitată în perioada 10 octombrie – 15 noiembrie, de luni până vineri, între orele 12:00-15:00, la sediul muzeului.

Menționăm că în data de 9 octombrie intrarea la Muzeul Holocaustului va fi liberă.

Vă așteptăm cu drag.

October 9 @ 4:00 pm