Lansare de carte: „România-Turcia. Relații diplomatice. 1939-1944.”

În data de 7 martie 2024, de la orele 12.00, în Sala de Expoziții a Universității Babeș-Bolyai (Calea Moților nr. 11) va avea loc lansarea de carte „România-Turcia. Relații diplomatice. 1939-1944.” Autori: Dumitru PREDA, Alexandru GHIȘA, Ionuț COJOCARU. Volumul a fost publicat sub egida Ministerului Afacerilor Externe, beneficiind de susținerea Fundației Europene Titulescu.
Vor lua cuvântul: Prof.univ.dr. Dumitru PREDA, ambasador: Dr. Alexandru GHIȘA, istoric și diplomat; Conf. univ. dr. Ionuț COJOCARU, Universitatea Politehnica București; Prof.univ.dr. Ioan BOLOVAN, directorul Centrului de Studii Transilvane al Academiei Române, filiala Cluj; Dr. Margareta ASLAN, Institutul de Turcologie, Universitatea Babeș-Bolyai; C.Ș. dr. Páll Szabó Ferenc, Centrul de Studii Transilvane al Academiei Române, filiala Cluj.

07-03-2024

Institutul de Turcologie și Studii Central-Asiatice, UBB