Lansare de carte

Facultatea de Litere și Facultatea de Istorie și Filosofie vă invită la lansarea de carte  care va avea loc în data de 26 septembrie 2024, de la ora 17.00 la ora 18.00.

În cadrul acestui eveniment, participanții vor avea ocazia să asiste la o scurtă discuție despre volumul Emily Gerard, Transilvania – tărâmul de dincolo de păduri, apărut în 2024 la Editura Casa Cărții de Știință, în traducerea doamnei Ana-Maria Stan.

Lansarea de carte are loc în cadrul Festivalului Internațional de Carte Transilvania, în Piața Unirii.

Vor vorbi despre carte: prof. univ. dr. Ioana Bican (Facultatea de Litere), prof.univ. dr. Constantin Bărbulescu și asist. univ. dr. Marius Mureșan  (Facultatea de Istorie și Filosofie),  alături de traducătoarea volumului, CS II dr. Ana-Maria Stan (UBB – Direcția Patrimoniu Cultural Universitar).

Mai multe detalii sunt disponibile aici: https://www.facebook.com/photo?fbid=938578991645803&set=pcb.938579058312463&locale=ro_RO .

Evenimentul este organizat în parteneriat cu Festivalul Internațional de Carte Transilvania, Editura Casa Cărții de Știință, Primăria și Consiliul Local Cluj-Napoca, Asociația Visit Cluj.

Facultatea de Litere
Facultatea de Istorie și Filosofie