ELOGIU PĂTRATULUI ȘI SPAȚIULUI MONAHAL : AȘEZĂRI ÎN PĂTRAT

Asociația în devenire Centrul de Creație și Cercetare Continuă „Sfântul Evanghelist Luca” al Facultății de Teologie Ortodoxă, Secția Artă Sacră, a Universității Babeș-Bolyai, din Cluj-Npoca, în parteneriat cu Mănăstirea „Buna Vestire” din Pătrângeni, județul Alba, organizează a XVI-a ediție a proiectului Școala națională de vară cu tema „ELOGIU PĂTRATULUI ȘI SPAȚIULUI MONAHAL  – AȘEZĂRI ÎN PĂTRAT ”.

A construi o AȘEZARE în pătrat revendică ideea stabilității spirituale dobândite într-un timp nedeterminat prin acumulări vizuale și spirituale desemnate ca fiind cheia de boltă a viitoarei mari descoperiri situând astfel Arta ca mediu al înfrumusețării edificiului umanității.

Circumscrierea simțurilor care apoi, prin decantarea judicioasă a unei educații vizuale exersate, devin materii ideatice supuse modelării și transpunerii în imagini, rezervându-și libertatea autoritară de a-i impune privitorului privilegiul propriei interpretări, este în fapt nu altceva decât invitația semenilor noștri de a se Așeza în ludicul și adâncul timp al Artei. Distribuția elementelor constitutive a poveștii care urmează să se înfiripeze de fiecare dată altfel prin abordările fiecărui creator în parte are ca perspectivă ideatică o acțiune de cartografiere și arhivare a unei așezări ÎNSEMNATE prin semnele sfinților adăpostiți de-a lungul timpului în firea fragilă a unei comunități respectiv a umanității care se reașază în dorința de a se întâlni cu ALTCINEVA.

Evenimentul face parte din programul Centenarului Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj, fiind realizat cu binecuvântarea Înaltpreafințitului Părinte ANDREI, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, în AȘEZAREA monahală a Mănăstirii „Buna Vestire”, din Pătrângeni, cu binecuvântarea Înaltpreafințitului Părinte IRINEU, Arhiepiscop al Alba Iuliei.

În cadrul evenimentului, curatoriat de către artistul vizual Ghenescu Marius Dan, cadru didactic în cadrul Secției de Artă Sacră, participă: Prof. Univ. Dr. RTR. Dorel Găină, Dir. Lect. univ. Dr. Marius Ghenescu, Protosinghel Spiridon Solomon duhovnicul Mănăstirii Buna-Vestire din Pătrângeni, Ionuț Vărărean, Cristina Olimpia Sabou, Cristina Momeu, Sandra Creivean, Prof. Drd. Petruța-Mioara Ghenescu.

Expoziția Simpozionului de Arte Vizuale va fi deschisă publicului larg duminică 4 august, începând cu ora 9:00, pentru o zi, în altarul de vară al mănăstirii.

Curator

Marius Dan Ghenescu