ARTMiND – Vasile Nițelea

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai (UBB) din Cluj-Napoca, prin Galeria Paul Sima, vă invită la vernisajul expoziției ARTMiND – Vasile Nițelea, realizată în colaborare cu Departamentul de Pictură al Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca.

Lucrările lui Vasile Nițelea sunt marcate de o serie de concepte aparte: căutarea sentimentului de apartenență, dezrădăcinarea și evocarea unei identități colective, dar și a uneia spirituale. Prin maniera sa de lucru, realistă și totuși austeră din punct de vedere cromatic, artistul redă episoade pline de încărcătură afectivă, preluate din cotidian, pe care privitorul nu le poate evita, fiind nevoit să le confrunte.

Vernisajul expoziției va avea loc marți, 28 mai 2024, de la ora 18:00, în Galeria Paul Sima, Clubul Casei Universitarilor, Str. Emmanuel de Martonne, nr. 1.

Expoziția poate fi vizitată până în data de 18 iunie 2024, de luni până vineri, în intervalul orar 15:00 – 17:00.

Intrarea este liberă.

May 28 @ 6:00 pm