24 iunie: de la Sânziene la Ziua Iei. Inventarea unei tradiții noi

Direcția Patrimoniu Cultural Universitar a Universității Babeș-Bolyai, prin Muzeul Memorial David Prodan, în colaborare cu cercul Etnostud al Facultății de Litere a Universității Babeș-Bolyai, organizează conferința 24 iunie: de la Sânziene la Ziua Iei. Inventarea unei tradiții noi, susținută de către conf. univ. dr. Eleonora Sava.

Dacă pentru comunitățile țărănești din România, 24 iunie era o sărbătoare solstițială agrară, peste care s-au suprapus sensurile creștine ale nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, din 2013 e cunoscută ca Ziua Universală a Iei. Conferința propune o analiză a sensurilor acestei sărbători, din perspectiva antropologiei culturale. Ce reprezentă ziua de 24 iunie pentru comunitățile europene? Cum erau sărbătorite Sânzienele în secolul trecut? Care sunt mecanismele care au făcut posibilă inventarea unei noi tradiții? Acestea sunt câteva dintre întrebările la care Eleonora Sava va răspunde, prin text, imagini și scurte materiale video.

Conferința va avea loc în data de 25 iunie 2024, de la ora 14:00, la Muzeul Memorial David Prodan, str. Academician David Prodan, nr. 1, ap. 7. Intrarea este liberă. Vă așteptăm cu drag!

Mulțumim sponsorului nostru, Agenția Select Travel!

25-06-2024
, ,